ارگونومی چیست؟ در این مقاله آموزشی در مورد ارگونومی انواع زمینه ها و نیز اهداف و کارکردهای آن سخن خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

ارگونومی فرایند طراحی یا چیدمان محل‌های کار ، محصولات و سیستم‌ها برای افرادی است که از آنها استفاده می‌کنند.

اکثر مردم در مورد ارگونومی شنیده‌اند و فکر می‌کنند این موضوع به صندلی‌ها یا طراحی کنترل‌ها و ابزارهای داخل خودرو مربوط می‌شود. و این درست است ، اما خیلی بیشتر از این حد است. ارگونومی در طراحی هر چیزی که شامل افراد شود ، فضاهای کار ، ورزش و تفریح ​​، سلامتی و ایمنی کاربرد دارد.
ارگونومی (یا “فاکتورهای انسانی” همانطور که در آمریکای شمالی نامیده می‌شود) شاخه‌ای از علم است که هدف آن یادگیری بیشتر در مورد توانایی‌ها و محدودیت‌های انسان است و سپس این آموزش را برای بهبود تعامل انسان‌ها با افراد ، ماشین‌آلات، محصولات و سیستم‌ها به کار می‌گیرد.

هدف ارگونومی بهبود فضاهای کاری و محیط‌ها برای به حداقل رساندن خطر آسیب یا جراحت است. با تکامل فناوری‌ها ، نیاز به اطمینان از اینکه ابزارهایی که برای کار ، استراحت و بازی به آنها دسترسی داریم ، برای نیازهای بدن ما طراحی شده ، بسیار بیشتر شده است.

چرا ارگونومی مهم است؟

در محل کار: طبق Safe Work Australia ، هزینه اقتصادی کلی آسیب‌ها و بیماری‌های ناشی از کار 60 میلیارد دلار برآورد شده است. تحقیقات اخیر نشان داده است که کمردرد شایع‌ترین ناتوانی ناشی از کار در سراسر جهان است. این آسیب‌ها کارگران در دفاتر ، کارگاه‌های ساختمانی و در بالاترین رده ریسک ، کشاورزان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  شش سیگما چیست؟

هدف ارگونومی ایجاد فضاهای کاری ایمن ، راحت و مولد در طراحی یک محیط کار است. این کار با در نظر گرفتن تلفیق قابلیت‌ها و محدودیت‌های انسانی ، از جمله اندازه بدن ، قدرت ، مهارت‌ها ، سرعت ، قابلیت‌های حسی (بینایی ، شنوایی) و حتی نگرش‌ها انجام می‌شود.

مثال از جمعیت‌شناسی: انتظار می‌رود تعداد افراد استرالیایی 75 سال به بالا در 50 سال آینده دو برابر شود. با این کار لازم است که تجهیزات ، خدمات و سیستم‌های مقتضی برای پاسخگویی به نیازهای رو به افزایش جمعیت سالخورده طراحی شود. این تجهیزات ، خدمات و سیستم‌ها در حمل و نقل عمومی ، تجهیزات ساختمان و فضاهای زندگی استفاده می‌شود.

ارگونومی چگونه کار می‌کند؟

ارگونومی شاخه‌ای نسبتاً جدید از علم است که پنجاهمین سالگرد تاسیس خود را در سال 1999 جشن گرفت ، اما بر اساس تحقیقات بسیاری از زمینه‌های قدیمی‌تر و قدیمی علوم مانند مهندسی ، فیزیولوژی و روانشناسی شکل گرفته است.

برای دستیابی به بهترین شیوه‌های طراحی ، ارگونومیست‌ها از داده‌ها و تکنیک‌های چندین رشته استفاده می‌کنند:

آنتروپومتری: اندازه بدن ، اشکال ؛ جمعیت و تنوع.

بیومکانیک: ماهیچه‌ها ، اهرم‌ها ، نیروها ، قدرت.

فیزیک محیط: سر و صدا ، نور ، گرما ، سرما ، تابش ، ارتعاشات سیستم‌های بدن: شنوایی ، بینایی ، احساسات.

روانشناسی کاربردی: شایستگی ، یادگیری ، اشتباهات ، تفاوت‌ها.

روانشناسی اجتماعی: گروه‌ها ، ارتباطات ، یادگیری ، رفتارها.

در این مقاله راجع به اینکه ارگونومی چیست و زمینه‌های شکل‌گیری و نیز اهداف و کارکردهای آن صحبت کردیم. با تشکر از مطالعه شما.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  آبکاری طلا در مدیریت پروژه؛ تعریف و راه‌های پیشگیری

منبع

۱. تعریف ارگونومی – ترجمه از انگلیسی

گروه تجاری و کارآفرینی پرداس

آکادمی همکار golearnwork.com در زمینه کارآفرینی ، منتورینگ کسب و کار و مباحث مربوط به ایده‌یابی و تفکر خلاقانه ، بیزینس پلن و طرح توجیهی با تمرکز روی صادرات و تولید منتهی به صادرات.

مطالب مرتبط
پیش پردازش داده ها در داده کاوی 1 دقیقه

پیش پردازش داده ها در داده کاوی چیست؟

سهراب محمدی

پیش پردازش داده ها در داده کاوی چیست؟ در این نوشتار آموزشی قصد داریم مراحل مهم پیش پردازش داده ها را برای انجام فرآیند داده کاوی توضیح دهیم. نوشتار اصلی: داده کاوی چیست؟ مقدمه فاکتورهای زیادی سودمندی داده‌ها را تعیین می‌کنند، مانند دقت، کامل بودن، سازگاری و به‌موقع بودن. اگر داده‌ها با هدف مورد نظر […]

تولید ناب و ۶ اصل آن 1 دقیقه

تولید ناب و ۶ اصل آن

گروه تجاری و کارآفرینی پرداس

تولید ناب و ۶ اصل آن را در این مقاله توضیح داده و بیان می‌کنیم این که یک فرایند بهینه تولید ناب به چه شیوه‌هایی انجام می‌شود. تولید ناب و ۶ اصل آن تولید ناب (Lean Manufacturing) ، که Lean Production نیز نامیده می‌شود ، یک فلسفه تولید در کسب و کار است که در […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان