انواع هوش مصنوعی چیست؟

انواع هوش مصنوعی چیست؟ در این آموزش بر آنیم که انواع هوش مصنوعی را از دیدگاه‌های مختلف و متفاوتی شرح دهیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی محدود (Narrow AI)

این نوع هوش مصنوعی صرفا در یک تخصص خاص سازمان‌دهی شده‌اند. مانند انواع زیرمجموعه‌های گوگل ، گوگل ترنسلیت ، دستیارهای صوتی و … .

این نوع هوش مصنوعی فاقد درک گسترده در زمینه‌های دیگر است. چرا که کارکرد آن تک‌وظیفه‌ای است. این هوش مصنوعی می‌تواند داده‌ها را از یک مرکز داده دریافت ، آن‌ها را پردازش و اطلاعات را به شما تحویل دهد.

هوش مصنوعی عمومی (General AI)

این نوع هوش مصنوعی به توانایی هوش انسانی نزدیک‌تر بوده و می‌تواند در چند زمینه ، داده دریافت کرده و پردازش کند. با سرعتی بیشتر از توانایی مغز انسان. اما مانند انسان قدرت توانایی تصمیم‌گیری پیچیده بر مبنای مغز انسان ندارد اما از نظر ریاضی و احتمالات ، در موقعیت‌هایی که عدم قطعیت وجود دارد ، این نوع هوش مصنوعی توانایی پردازش و انتخاب بهترین موقعیت را دارد. ولی از درک انتزاعیات ، احساسات انسانی ، تجربه‌اندوزی و خلاقیت ناتوان است.

سوپر هوش مصنوعی (Super AI)

این نوع هوش مصنوعی از توانایی هوشی انسان فراتر می‌رود و قادر به درک هر دو نوع بافت منطقی و احساسی می‌باشد ، و می‌تواند خلاقیت داشته باشد و مسائل انتزاعی را درک کند. اما این مدل هوش مصنوعی هنوز ایده‌آلیستی است و وجود ندارد.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  تجزیه و تحلیل نظارت چیست؟

انواع هوش مصنوعی هینتز

آرند هینتز ، استادیار زیست شناسی تلفیقی و علوم کامپیوتر و مهندسی در دانشگاه ایالتی میشیگان ، در مقاله ای در سال 2016 توضیح داد که هوش مصنوعی را می‌توان به چهار نوع طبقه‌بندی کرد ، که از سیستم‌های هوشمند مخصوص وظایف شروع می‌شود. این هوش‌های مصنوعی بیشتر به آینده نظر دارند و هنوز وجود ندارند. دسته‌بندی‌های آن‌ها به شرح زیر است:

نوع 1: ماشین‌های واکنشی: این سیستم‌های هوش مصنوعی حافظه ندارند و مخصوص انجام وظایف هستند. به عنوان مثال می‌توان به Deep Blue ، برنامه شطرنج IBM اشاره کرد که گری کاسپاروف را در دهه 1990 شکست داد. Deep Blue می‌تواند مهره‌های روی صفحه شطرنج را شناسایی کرده و پیش‌بینی کند ، اما از آنجا که حافظه ندارد نمی‌تواند از تجربیات گذشته برای اطلاع از آینده استفاده کند.

نوع 2: حافظه محدود: این سیستم‌های هوش مصنوعی دارای حافظه هستند ، بنابراین می‌توانند از تجربیات گذشته برای اطلاع از تصمیمات آینده استفاده کنند. برخی از عملکردهای تصمیم‌گیری در خودروهای خودران به این ترتیب طراحی شده‌اند.

نوع 3: نظریه ذهن: نظریه ذهن یک اصطلاح در روانشناسی است. در مورد هوش مصنوعی ، این بدان معناست که سیستم دارای هوش اجتماعی برای درک احساسات است. این نوع هوش مصنوعی قادر به استنباط مقاصد انسانی و پیش بینی رفتار خواهد بود ، مهارتی که برای سیستم‌های هوش مصنوعی برای عضویت کامل در تیم‌های انسانی ضروری است.

نوع 4: خودآگاهی: در این دسته ، سیستم‌های هوش مصنوعی دارای سازوکاری هستند که به آن‌ها آگاهی می‌دهد. ماشینهای دارای خودآگاهی وضعیت فعلی خود را درک می‌کنند. این نوع هوش مصنوعی ایده‌آل است و هنوز وجود ندارد.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  زبان های برنامه نویسی داده کاوی چیست؟ زبان‌های ترند شده در سال 2022

در این مقاله در مورد اینکه انواع هوش مصنوعی چیست توضیحاتی دادیم.

منابع مورد استفاده

۱. تعریف هوش مصنوعی – ترجمه از انگلیسی

۲. معرفی انواع هوش مصنوعی

مطالب مرتبط
1 دقیقه

مقایسه یادگیری عمیق و یادگیری ماشین

golearnwork

مقایسه یادگیری عمیق و یادگیری ماشین؛ در این مقاله سعی می‌کنیم تمایز میان این دو مفهوم مهم در هوش مصنوعی را درک کنیم. پس با ما همراه باشید. تفاوت یادگیری عمیق و یادگیری ماشین یادگیری عمیق زیرمجموعه‌ای از یادگیری ماشین است که با نحوه حل مسئله از آن متمایز می‌شود. یادگیری ماشین نیاز به یک […]

فناوری نظارت تصویری چیست؟ 1 دقیقه

فناوری نظارت تصویری چیست؟

golearnwork

فناوری نظارت تصویری چیست؟ در این بخش می‌خواهیم به موضوع فناوری نظارت تصویری بپردازیم و اجزای آن را بررسی کنیم. با ما همراه باشید. اجزای فناوری نظارت تصویری چیست؟ فناوری نظارت تصویری مانند هر سیستم دیگر، دارای دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است. بخش سخت‌افزاری شامل دوربین‌های مداربسته یا CCTV و بخش نرم‌افزاری شامل سیستم‌های […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان