1

انواع پردازش داده چیست؟

انواع پردازش داده چیست؟ در این مقاله قصد داریم درباره انواع روش‌های پردازش داده مواردی را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

نوشتار اصلی: پردازش داده چیست؟ چرخه، انواع، روش‌ها، مراحل و مثال‌ها

هم‌چنین بخوانید: داده کاوی چیست؟ ، پیش پردازش داده ها در داده کاوی چیست؟

انواع مختلفی از پردازش داده‌ها وجود دارد، که بسته به منبع داده‌ها و مراحل انجام شده توسط واحد پردازش برای تولید خروجی متفاوت است. هیچ روش واحدی وجود ندارد که بتوان از آن برای پردازش داده‌های خام استفاده کرد.

پردازش دسته‌ای

داده‌ها به صورت دسته‌ای جمع‌آوری و پردازش می‌شوند. برای حجم زیاد داده استفاده می‌شود.

مثال: سیستم حقوق و دستمزد

پردازش در زمان واقعی

هنگامی که ورودی داده می‌شود، داده‌ها در عرض چند ثانیه پردازش می‌شوند. برای حجم کم داده استفاده می‌شود.

مثال: برداشت پول از دستگاه خودپرداز

پردازش آنلاین

داده‌ها به محض در دسترس بودن به طور خودکار وارد CPU می‌شوند. برای پردازش مداوم داده‌ها استفاده می‌شود.

به عنوان مثال: خواندن بارکد

پردازش چندگانه

داده‌ها به فریم‌ها تقسیم می‌شوند و با استفاده از دو یا چند پردازنده در یک سیستم کامپیوتری پردازش می‌شوند. هم.چنین به عنوان پردازش موازی شناخته می‌شود.

مثال: پیش بینی آب و هوا

اشتراک وقت

منابع محاسباتی و داده‌ها را در بازه‌های زمانی به چندین کاربر به طور همزمان اختصاص می‌دهد.

روش‌های پردازش داده‌ها

سه روش اصلی پردازش داده وجود دارد: دستی، مکانیکی و الکترونیکی.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  شبکه عصبی چیست؟

پردازش دستی داده‌ها

در این روش پردازش داده‌ها، داده‌ها به صورت دستی پردازش می شوند. کل فرآیند جمع‌آوری داده‌ها، فیلتر کردن، مرتب‌سازی، محاسبه و سایر عملیات منطقی با دخالت انسان و بدون استفاده از هیچ دستگاه الکترونیکی یا نرم‌افزار اتوماسیون دیگری انجام می‌شود. این یک روش ارزان قیمت است که به ابزار کمی نیاز دارد یا به هیچ ابزاری نیاز ندارد، اما خطاهای زیاد، هزینه‌های نیروی کار بالا و زمان زیادی را ایجاد می‌کند.

پردازش مکانیکی داده‌ها

داده‌ها با استفاده از دستگاه‌ها و ماشین‌ها به صورت مکانیکی پردازش می‌شوند. اینها می‌تواند شامل وسایل ساده‌ای مانند ماشین حساب، ماشین تحریر، ماشین چاپ و غیره باشد. با این روش می‌توان عملیات ساده پردازش داده‌ها را انجام داد. خطاهای بسیار کمتری نسبت به پردازش دستی داده‌ها دارد، اما افزایش داده‌ها این روش را پیچیده‌تر و دشوارتر کرده است.

پردازش الکترونیکی داده‌ها

داده‌ها با به‌کارگیری فناوری‌های مدرن و با استفاده از نرم‌افزارها و برنامه‌های پردازش داده پردازش می‌شوند. مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها برای پردازش داده‌ها و تولید خروجی به نرم‌افزار داده می‌شود. این روش گران‌ترین روش است، اما سریع‌ترین سرعت پردازش را با بالاترین قابلیت اطمینان و دقت خروجی ارائه می‌دهد.

نمونه‌هایی از پردازش داده‌ها

پردازش داده در زندگی روزمره ما اتفاق می‌افتد، خواه ما از آن آگاه باشیم یا نه. در اینجا چند نمونه عینی از پردازش داده آورده شده است:

۱. نرم‌افزار معاملات سهام که میلیون‌ها داده سهام را به یک نمودار تبدیل می‌کند.

۲. شرکت تجارت الکترونیک از تاریخچه جستجوی مشتری برای توصیه محصولات مشابه استفاده می‌کند.

۳. شرکت دیجیتال مارکتینگ از جمعیت‌شناسی افراد برای استراتژی کمپین‌های خاص مکان استفاده می‌کند.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  بیودیزل چیست؟

۴. خودروی خودران از داده‌های لحظه‌ای حسگرها استفاده می‌کند تا تشخیص دهد آیا عابران پیاده و خودروهای دیگر در جاده هستند یا خیر.

در این مقاله درباره این‌که انواع پردازش داده چیست، مطالبی را بیان کردیم. از مطالعه شما سپاسگزاریم.

منابع

۱. تعریف انواع پردازش داده – ترجمه از انگلیسی

سهراب محمدی

مهندس سهراب محمدی هستم، دانش آموخته کامپیوتر از دانشگاه خوارزمی تهران؛ رتبه ۹۲۸ کنکور سراسری؛ متخصص ماشین لرنینگ و علم داده؛ انجام دهنده پروژه های صنعتی دانشگاهی معتبر ؛ و سابقه فعالیت به عنوان مسئول آنالیز دیتا و تنظیم الگوریتم دارم.

مطالب مرتبط
1
هوش تهدید چیست؟ 1 دقیقه

هوش تهدید چیست؟

golearnwork

هوش تهدید چیست؟ در این نوشتار می‌خواهیم درباب هوش تهدید، به عنوان عامل پیشگیرانه وقوع حوادث امنیتی مانند نفوذ و غیره صحبت کنیم. امروزه فناوری‌های دیجیتال در قلب کلیه صنعت‌ها و بیزینس‌ها قرار دارند. اتوماسیون و هوش مصنوعی باعث ایجاد انقلابی در مؤسسات اقتصادی و فرهنگی جهان شده است، اما خطراتی را نیز در قالب […]

علم یادگیری ماشین چیست؟ 1 دقیقه

علم یادگیری ماشین چیست؟

سهراب محمدی

علم یادگیری ماشین چیست؟ در این مقاله قصد داریم علم یادگیری ماشین و کاربردها و مزایای آن را بررسی کنیم. با ما همراه باشید. بیشتر بخوانید: مقایسه یادگیری عمیق و یادگیری ماشین علم یادگیری ماشین، الگوریتم‌ها و مدل‌های آماری مورد استفادهٔ سیستم‌های کامپیوتری است که به‌جای استفاده از دستورالعمل‌های معمول، از الگوها و استنباط برای […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان