برنامه نویسی شی گرا چیست؟

برنامه نویسی شی گرا چیست

برنامه نویسی شی گرا چیست؟ در این مقاله به برنامه نویسی شی گرا ، شی گرایی و مفاهیم وابسته به آن می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم؟

مفهوم شی گرایی

برنامه نویسی شی گرا یک پارادایم برنامه نویسی است که بر اساس مفهوم اشیاء که شامل داده‌ها و کد برای اصلاح داده‌ها است ، ساخته شده است. برنامه نویسی شی گرا بسیاری از ویژگی‌های واقعی اشیا را تقلید می‌کند.

برخی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی شی گرا جاوا ، C ++ و Ruby هستند. مانند پایتون و جاوا اسکریپت ، بسیاری از زبان‌هایی که کاملاً شی گرا نیستند نیز عملکردهایی مانند کلاس ها و اشیا را که از برنامه نویسی شی گرا الهام گرفته اند ، ارائه می‌دهند.

زبان‌های Simula و Smalltalk اولین زبان‌هایی هستند که به طور گسترده‌ای شی گرا شناخته می‌شوند.

اصول برنامه نویسی شی گرا چیست؟

۱. کپسوله‌سازی (Encapsulation): اشیا شامل داده‌هایی هستند که وضعیت آن را مشخص می‌کنند و نیز روش‌هایی که رفتار آن‌ها را مشخص می‌کنند. این دو نهاد در هر شی ، مخفی‌سازی شده است.

۲. انتزاع و تجرید (Abstraction): ساختار داخلی متدهای شیء برای کاربر نامرئی است. به این ترتیب ، اشیاء به شکل انتزاعی تحت یک API ساده خارجی تغییر حالت می‌دهند.

۳. کلاس (Class): اشیا نمونه‌هایی هستند که در کلاس‌ها قرار می‌گیرند. کلاس‌ها در واقع نقشه‌هایی برای ساخت و تعریف اشیاء هستند. کلاس یک شیء مشخص کننده نوع آن نیز است. مانند بنز کلاس e.

۴. وراثت (Inheritance): کلاس‌ها می‌توانند حالت و رفتاری را از سایر کلاس‌ها به ارث ببرند. بر اساس این تصور ، اشیاء کلاس فرزند قابل تبدیل به اشیاء کلاس والد هستند.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  سیستم توزیع شده چیست؟

۵. چندشکلی (Polymorphism): تبدیل اشیا در شی گرایی باعث ایجاد چندشکلی می‌شود. یک کد یا برنامه می‌تواند به طور ضمنی ، یک شی از یک کلاس فرزند را به یک شی از اجداد کلاس تبدیل کند.

در این مقاله در مورد لین که برنامه نویسی شی گرا چیست ، مفهوم شی گرایی و وابسته‌های آن صحبت کردیم.

منبع

۱. شی گرایی در برنامه نویسی – ترجمه از انگلیسی

مطالب مرتبط
پلتفرم داده بزرگ 1 دقیقه

پلتفرم داده بزرگ

آژانس معاملات هوشمند

پلتفرم داده بزرگ چیست؟ چه کارایی‌ها و مزایایی دارد؟ تأثیر آن روی آنالیز داده‌ها چگونه است؟ با ما همراه باشید. بیشتر بخوانید: داده بزرگ چیست؟ مسئله داده‌های بزرگ پلتفرم داده بزرگ و نرم‌افزار آنالیز داده‌ها ، بر روی تجزیه و تحلیل کارآمد مجموعه داده‌های بسیار بزرگ متمرکز هستند. این تجزیه و تحلیل‌ها به سازمان‌ها کمک […]

1 دقیقه

حافظه جانبی چیست؟

golearnwork

حافظه جانبی چیست؟ در این مطلب ، در مورد حافظه جانبی و انواع آن توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید. حافظه جانبی چیست؟ حافظه جانبی یا ثانویه ، حافظه رایانه‌ای است که ماهیتی غیر فرار و دائمی دارد و مستقیماً توسط رایانه یا پردازنده قابل دسترسی نیست. برعکس حافظه اصلی یا اولیه. این موضوع […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان