بلاک‌چین چیست؟ در این نوشتار قصد داریم به‌صورت اجمالی درباره بلاک‌چین توضیحاتی را ارائه دهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

بلاک‌چین مجموعه‌ای از اطلاعات است که به شکلی بسیار پیچیده در یک سیستم گردآوری شده است. به‌گونه‌ای که تغییر و هک آن، بسیار دشوار یا تقریباً غیرممکن است.

بلاک چین یک رکورد دیجیتالی از تراکنش‌ها است که کپی شده و در کل شبکه سیستم‌های کامپیوتری روی بلاک چین توزیع می‌شود. هر بلوک در زنجیره شامل تعدادی تراکنش است و هر بار که تراکنش جدیدی در زنجیره بلوکی رخ می‌دهد، رکوردی از آن تراکنش به دفتر کل هر شرکت کننده اضافه می شود.

دفتر کل چیست؟

پایگاه‌داده غیرمتمرکز مدیریت شده توسط چندین شرکت‌کننده به‌عنوان فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) شناخته می‌شود.

بلاک‌چین نوعی از DLT است که در آن تراکنش‌ها با یک امضای رمزنگاری تغییرناپذیر به نام شخص ثبت می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع الگوریتم های رمزنگاری چیست؟

این بدان معنا است که اگر یک بلاک یا حتی یک کد از یک‌رشته تغییر کند، بلافاصله مشخص می‌شود که دستکاری صورت‌گرفته است. اگر هکرها قصد خرابکاری در سیستم بلاک‌چین را داشته باشند، باید همه بلاک‌ها را (تمام بلاک‌های مشابه که روی زنجیره‌ها وجود دارد.) تغییر دهند.

بلاک‌های بیت‌کوین و اتریوم به طور مداوم، با افزوده شدن به زنجیره‌های سیستم درحال‌رشد هستند. در واقع این امر امنیت کل سیستم را (DLT) تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

چرا مورد فناوری بلاک چین مؤثر است؟

درگذشته تلاش‌های زیادی برای ساخت پول‌های دیجیتالی صورت‌گرفته است، اما همه این تلاش‌ها نتیجه‌ای جز شکست به همراه نداشته است.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  رمزنگاری کوانتومی و امنیت؛ آیا هک کردن دیگر غیر ممکن می‌شود؟

شاید مشکل اصلی در اعتماد عمومی است. به‌عنوان‌مثال، اگر کسی ارز جدیدی به نام X  ایجاد کند، مردم چگونه می‌توانند به او اطمینان کنند؟ شاید این یک پروژه عظیم کلاهبرداری باشد.

بلاک‌چین برای رفع این مشکل (اعتماد عمومی) ابداع شده است. در اکثر پایگاه‌های داده که به شکل SQL طراحی شده‌اند، فردی که مدیر پایگاه است، می‌تواند به‌راحتی ورودی‌ها را تغییر دهد و میلیون‌ها دلار دزدی کند. اما در بلاک‌چین، همه چیز توسط افرادی مدیریت می‌شود که از آن استفاده می‌کنند. درواقع بلاک‌چین هیچ مدیری ندارد. ازاین‌جهت بسیار امن است. علاوه بر این، بیت‌کوین‌ها را نمی‌توان جعل، هک یا دوباره استخراج کرد؛ بنابراین افرادی که صاحب این نوع ارز هستند، این اطمینان را داشته باشند که صاحب ثروتی همیشگی هستند.

در این مقاله در این مورد که بلاک‌چین چیست توضیح دادیم. سپاس از همراهی شما.

منابع

۱. معرفی بلاک چین – ترجمه از انگلیسی

مطالب مرتبط
داده کاوی چیست؟ 1 دقیقه

داده کاوی چیست؟

سهراب محمدی

داده کاوی چیست؟ در این دوره آموزشی سعی داریم داده کاوی را معرفی و تمامی تعاریف، مراحل فرآیندها و کاربردهای آن را توضیح دهیم. با ما همراه باشید. مقدمه داده کاوی فرآیند مرتب‌سازی مجموعه‌های بزرگ داده برای شناسایی الگوها و روابطی است که می‌تواند به حل مشکلات تجاری از طریق تجزیه‌وتحلیل داده‌ها کمک کند. تکنیک‌ها […]

1 دقیقه

برنامه BIOS (سیستم ورودی / خروجی اصلی)

golearnwork

برنامه BIOS (سیستم ورودی / خروجی اصلی) چیست؟ در این مقاله این موضوع را توضیح داده و ارتباط آن با سایر اجزای کامپیوتر یا راه‌اندازی آن توضیح خواهیم داد. برنامه BIOS (سیستم اصلی ورودی / خروجی) برنامه‌ای است که توسط ریزپردازنده کامپیوتر برای راه‌اندازی سیستم کامپیوتری پس از روشن شدن استفاده می‌شود. همچنین جریان انتقال […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان