تفاوت بین RAM و ROM در کامپیوتر

تفاوت بین RAM و ROM در کامپیوتر چیست؟ در این مقاله در مورد تفاوت این دو نوع حافظه اصلی صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

حافظه دسترسی تصادفی (RAM) برای ذخیره برنامه‌ها و داده‌های مورد استفاده CPU در زمان واقعی استفاده می‌شود. داده‌های موجود در حافظه دسترسی تصادفی را می‌توان چندین بار خواند ، نوشت و پاک کرد. RAM یک عنصر سخت‌افزاری است که اطلاعات مورد استفاده در آن ذخیره می شود. این حافظه ، یک نوع حافظه ناپایدار است.

مقاله در مورد حافظه اصلی در کامپیوتر را اینجا بخوانید.

انواع RAM:

۱. حافظه RAM استاتیک یا (SRAM) که مقدار کمی از داده‌ها را با استفاده از وضعیت یک سلول حافظه شش ترانزیستوری ذخیره می‌کند.

۲. حافظه RAM پویا یا (DRAM) که با استفاده از یک جفت ترانزیستور و خازن که یک سلول حافظه DRAM را تشکیل می‌دهند ، کمی اطلاعات ذخیره می‌کند.

حافظه فقط خواندنی (ROM) نوعی حافظه است که در آن داده‌ها از قبل ضبط شده‌اند. داده‌های ذخیره شده در ROM حتی پس از خاموش شدن رایانه ، یعنی غیر فرار ، حفظ می‌شوند.

انواع ROM:

۱. حافظه ROM قابل برنامه‌ریزی ، حافظه‌ای است که داده‌ها پس از ایجاد تراشه حافظه نوشته و ثبت می‌شوند. این حافظه کاملا پایدار و غیر فرار است.

۲. حافظه ROM قابل برنامه‌ریزی و قابل پاک شدن ، حافظه‌ای است که غیر فرار بوده و داده‌های این تراشه حافظه را می‌توان با قرار دادن آن در معرض نور ماوراء بنفش شدید پاک کرد.

۳. حافظه ROM قابل برنامه ریزی قابل پاک شدن الکتریکی ، جایی که می‌توان داده‌های موجود در این تراشه حافظه غیر فرار را با استفاده از انتشار الکترونی میدان پاک کرد.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  اثر شبکه چیست؟

۴. حافظه Mask ROM ، که در آن داده‌ها در حین ساخت تراشه حافظه نوشته می‌شوند.

در این مقاله راجع تفاوت بین RAM و ROM در کامپیوتر آموختیم.

مطالب مرتبط
1 دقیقه

تفاوت دریاچه داده و انبار داده چیست؟

سهراب محمدی

تفاوت دریاچه داده و انبار داده چیست؟ در این مقاله می‌خواهیم درباره این تفاوت صحبت کنیم و آن را برای شما توضیح دهیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید. تفاوت اصلی بین دریاچه داده و انباره داده در پشتیبانی آن‌ها از انواع داده‌ها و رویکرد آنها به طرح‌واره داده است. در یک انبار داده […]

1 دقیقه

پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) چیست؟

سهراب محمدی

پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) چیست؟ در این مقاله قصد داریم درباره یکی از اصلی‌ترین انواع پایگاه‌های داده صحبت کنیم. با ما همراه باشید. نوشتارهای اصلی: انواع پایگاه داده چیست؟ ، پایگاه داده چیست؟ هم‌چنین بخوانید: داده کاوی چیست؟ پایگاه داده رابطه ای نوعی از پایگاه داده است که نقاط داده مرتبط با یکدیگر را […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان