داده های ساختاریافته، نیمه ساختاریافته و ساختارنایافته و تفاوت آن‌ها

داده های ساختاریافته

داده های ساختاریافته، نیمه ساختاریافته و ساختارنایافته و تفاوت آن‌ها. در این مقاله قصد داریم داده‌ها را از دید ساختاریافته بودن مورد بررسی قرار دهیم.

بیشتر بخوانید: داده بزرگ چیست؟

داده بزرگ شامل حجم بسیار زیاد، سرعت بالا و تنوع قابل افزایش داده است. 3 نوع داده وجود دارد: داده های ساختاریافته، داده‌های نیمه‌ساختار یافته و داده‌های بدون ساختار.

داده‌های ساختاربافته

داده‌های ساختاریافته داده‌هایی هستند که عناصر آن برای تجزیه‌وتحلیل کارآمد قابل آدرس‌دهی هستند. این داده‌ها در یک مخزن فرمت شده که معمولاً یک پایگاه‌داده است، سازمان‌دهی شده‌اند. داده‌های ساختاریافته شامل تمام داده‌هایی است که می‌توان آن‌ها را در پایگاه‌داده SQL در یک جدول با ردیف‌ها و ستون‌ها ذخیره کرد. آن‌ها کلیدهای رابطه‌ای دارند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را در فیلدهای از پیش تعریف شده ترسیم کرد. امروزه این داده‌ها عمدتاً برای توسعه و مدیریت اطلاعات پردازش می‌شوند. مثال: داده‌های رابطه‌ای

داده‌های نیمه ساختاریافته

داده‌های نیمه‌ ساختاریافته اطلاعاتی هستند که در یک پایگاه‌داده رابطه‌ای قرار نمی‌گیرند، اما دارای ویژگی‌های سازمانی خاصی هستند که تجزیه‌وتحلیل آن را تسهیل می‌کند. البته ناگفته نماند که به کمک برخی فرایندها می‌توان آن‌ها را در پایگاه‌داده ذخیره کرد. (این کار می‌تواند برای برخی از انواع داده‌های نیمه‌ساختاریافته دشوار باشد.) انواعی از داده‌های نیمه‌ساختاریافته باهدف صرفه‌جویی در فضا وجود دارند. مثال: داده‌های XML.

داده‌های ساختارنایافته

داده‌های ساختارنایافته انواعی از داده‌ها هستند که با روشی از پیش تعریف شده سازمان‌دهی نشده‌اند؛ بنابراین به‌هیچ‌عنوان برای یک پایگاه‌داده رابطه‌ای سنتی مناسب نیستند. برای این نوع از داده‌ها پلتفرم‌های جایگزینی طراحی شده است که ذخیره‌سازی و مدیریت آنها را ممکن می‌کند. داده‌های ساختارنایافته به طور گسترده در سیستم‌های کامپیوتری مورداستفاده قرار می‌گیرند. مثال:
 Word، PDF، Text، Media Logs.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  ابزار تحلیل استراتژیک چیست؟

منابع

۱. بررسی انواع داده از نظر ساختار – ترجمه از انگلیسی

سهراب محمدی

مهندس سهراب محمدی هستم، دانش آموخته کامپیوتر از دانشگاه خوارزمی تهران؛ رتبه ۹۲۸ کنکور سراسری؛ متخصص ماشین لرنینگ و علم داده؛ انجام دهنده پروژه های صنعتی دانشگاهی معتبر ؛ و سابقه فعالیت به عنوان مسئول آنالیز دیتا و تنظیم الگوریتم دارم.

مطالب مرتبط
استراتژی اقیانوس آبی چیست؟ 1 دقیقه

استراتژی اقیانوس آبی چیست؟

گروه تجاری و کارآفرینی پرداس

استراتژی اقیانوس آبی چیست؟ استراتژی رویکردی جدید به تجارت است که رقابت را حذف و مرزهای جدیدی برای کسب‌وکارها ترسیم می‌کند. هم‌چنین یک ابزار تحلیل استراتژیک به شمار می‌رود. بیشتر بخوانید: ابزار تحلیل استراتژیک چیست؟ هم‌چنین بخوانید: تعریف استراتژی استراتژی اقیانوس آبی چیست؟ در فضای رقابتی کسب‌وکار امروز، شرکت‌ها به طور مداوم به دنبال راه‌هایی برای متمایز […]

مفهوم سیستم توصیه‌گر چیست؟ 1 دقیقه

مفهوم سیستم توصیه‌گر چیست؟

سهراب محمدی

مفهوم سیستم توصیه‌گر چیست؟ در این نوشتار آموزشی قصد داریم درباره مفهوم سیستم توصیه‌گر توضیحاتی ارائه دهیم. با ما همراه باشید. بیشتر بخوانید: ابزارهای هوش مصنوعی برای بازاریابی به کمک تجزیه و تحلیل با ورود به وب سایت، شما به دنبال محصول مورد نظر خود خواهید گشت و ممکن است برای آن از صفحات اینترنتی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان