دانشورزی چیست؟ مفاهیم کار دانش‌ورزانه ، کارمند دانش یا کارگردانش چیست؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد با ما همراه باشید.

اگر شما در کار انعطاف‌پذیر هستید یا قصد دارید به چنین شخصی تبدیل شوید ، ممکن است به این نتیجه برسید که کار دانش‌پایه یا به تعبیر بهتر ، “دانش‌ورزی” می‌تواند بخشی از مجموعه تخصص شما باشد.

مشاور مدیریت ، “پیتر دراکر” اولین بار در سال 1959 در کتاب “نشانه‌های فردا” اصطلاح “کارگر دانش” یا “دانش‌ورز” را مطرح کرد که معمولاً برای توصیف شغل یا فرآيندی به کار می‌رود که شامل کنترل و یا استفاده از داده‌ها و اطلاعات است ، به جای استفاده از کار یدی و نیروی فیزیکی.

با این حال ، “بلومبرگ بیزینس” خاطرنشان می‌کند که امروزه “هر کارگری یک کارمند دانش است” زیرا حتی کسانی که با دست خود کار می‌کننند “نیز می‌توانند دانش را با کار خود ادغام کنند.” اساساً ، اگر شغل شما شامل برنامه‌ریزی ، تجزیه و تحلیل ، نوشتن ، سازمان‌دهی ، توزیع ، بازاریابی و یا هر عنصر دیگر به‌اشتراک‌گذاری و تغییر اطلاعات است ، شما در حال انجام کار دانش‌ورزی هستید.

انواع دانش‌ورزی

برخی از انواع وظایف که به عنوان کار دانش‌ورزانه شناخته می‌شوند شامل (اما ممکن است محدود به آنها نباشند):

۱. متخصصان فناوری اطلاعات (برنامه نویسان ، تحلیلگران سیستم)

۲. نویسندگان و ویراستاران فنی

۳. متخصصان و معلمان دانشگاهی

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  CMD چیست؟

۴. محققان

۵. بازاریابان

برای اینکه بدانید دانشورزی چیست باید مفهوم شغل انعطاف‌پذیر را هم بدانید.

شغل انعطاف‌پذیر چیست؟

شغلی است که با روند تغییرات جامعه خود را وفق داده و انجام آن نیاز به تفکر و تحلیل داشته باشد.

داشتن انعطاف‌پذیری در دانش

در بازار کار مجازی امروزه ، کار دانش‌ورزانه می‌تواند برای کسانی که مایل به انعطاف‌پذیری بیشتری هستند ، مهارت مناسبی تلقی شود. در خلاصه کار دراکر ، بیان شد که کار دانش‌ورزانه “موجب می‌شود که ما مسئولیت بهره‌وری آن‌ها را بر عهده خود کارگران دانش بگذاریم. کارکنان دانش باید خود را مدیریت کنند. آن‌ها باید خودمختاری داشته باشند.”

بنابراین ، متقاضیانی که توانایی ارائه مهارت‌های حرفه‌ای و خودمدیریتی دارند و وظیفه‌شناس نیز هستند ، برای تصدی شغل‌های انعطاف‌پذیر از مزیت برخوردار خواهند شد. اما ابتدا باید بدانند از کجا شروع کنند.

انرژی خود را کانال کنید.

“لیز رایان” در مجله فوربس می‌نویسد: “کانال‌ها و بسترهای جستجوی کار برای جستجو کردن هر کارمند دانش ضروری است. شما باید بدانید که هر کانال برای چه کاری است و کدام کانال‌ها ارزش گذاشتن وقت و بذل توجه شما را دارند. کانال‌ها به سادگی راهی برای افراد جویای کار هستند تا مدیران و کارکنان استخدام شده را بهتر مورد هدف قرار دهند تا خود و مهارت‌های خود را به بازار عرضه کنند.

سه کانال ضروری که توسط رایان توصیه می‌شود ، ۱. مشاوره مستقل ، ۲. شبکه و ۳. توجه مستقیم به استخدام‌کنندگان است:

مشاوره

در بخش مشاوره ، رایان توصیه می‌کند که یک کارت ویزیت مشاوره درست کرده و آن را با استفاده از ایده “مشاور” بودن به عنوان یک “برند تجاری” و نه یک “شخص متقاضی کار” ، ارائه دهید.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  دوره ICDL چیست و چه کاربردی دارد؟

شبکه

شبکه می‌تواند شامل تماس با همکاران قدیمی یا مخاطبین جدید باشد و می‌تواند راهی عالی برای بهبود برنامه‌ریزی استراتژیک جستجوی شغل شما و همچنین بازکردن در فرصت‌های واقعی باشد.

تماس با استخدام‌کنندگان

تماس با مدیران استخدام به متقاضیان کار اجازه می‌دهد تا فرایند “سیاهچاله” ارسال رزومه‌ها در خلاء را با ارتباطات هدفمند برای استخدام‌کنندگان و شرکت‌هایی که به آنچه شما ارائه می‌دهید ، نیاز دارند جایگزین کنند.

به طور خلاصه ، اگر از مهارت‌های یک کارمند دانش برخوردار هستید ، می‌توانید مشکلات طیف وسیعی از مشتریان بالقوه در صنایع مختلف را برطرف کنید.

ارتباط کار دانش‌ورزانه با فریلنسری

در این مقاله به صورت مفصل راجع به کار فریلنسری صحبت کرده‌ایم.

اما در اینجا صرفا به ذکر این نکته بسنده می‌کنیم که بسیاری از کارهای فریلنسری می‌توانند دانش‌ورزانه باشند و بسیاری از مهارت‌هایی که افراد به صورت فریلنسری انجام می‌دهند در واقع کار فکری و مبتنی بر برخی اصولی است که در اینجا بیان شد.

مثلاً یک فریلنسر متخصص دیجیتال مارکتینگ و سئو می تواند به راحتی به انواع کارفرما ها در زمینه تخصصی خود مشاوره بدهد و مطابق با ایده “لیز رایان” یک کارت ویزیت به عنوان مشاوره سئو و دیجیتال مارکتینگ چاپ کند. سپس آن را به کارفرماهای مختلف ارائه دهد.

در این مقاله راجع به اینکه دانشورزی چیست؟ کار دانش‌ورزانه کدام است؟ و مفاهیم شغل انعطاف‌پذیر ، کارگر یا کارمند دانش را توضیح دادیم. با تشکر از مطالعه شما.

منابع

۱. چگونه یک دانش‌ورز شویم؟ – ترجمه از انگلیسی

گروه تجاری و کارآفرینی پرداس

آکادمی همکار golearnwork.com در زمینه کارآفرینی ، منتورینگ کسب و کار و مباحث مربوط به ایده‌یابی و تفکر خلاقانه ، بیزینس پلن و طرح توجیهی با تمرکز روی صادرات و تولید منتهی به صادرات.

مطالب مرتبط
صرفه جویی به مقیاس چیست؟ 1 دقیقه

صرفه جویی به مقیاس چیست؟

گروه تجاری و کارآفرینی پرداس

صرفه جویی به مقیاس چیست؟ در این مقاله قصد داریم این موضوع را که اقتصاد مقیاس نیز نامیده می‌شود، بررسی کنیم. صرفه جویی به مقیاس، یا اقتصاد مقیاس و یا مزیت مقیاس مزیت‌های هزینه‌ای است که شرکت‌ها در زمانی که تولید کارآمد می‌شود، از آن بهره‌مند می‌شوند. شرکت‌ها می‌توانند با افزایش تولید و کاهش هزینه‌ها […]

1 دقیقه

تعریف کارآفرینی و انواع آن

گروه تجاری و کارآفرینی پرداس

تعریف کارآفرینی و انواع آن؛ در این مقاله قصد داریم دیدگاه جامعی از کارآفرینی ، انواع ، اهداف ، تاریخچه و ویژگی‌های کارآفرینان پیدا کنیم. تعریف کارآفرینی کارآفرینی به انگلیسی Entrepreneurship نامیده می‌شود. اما این واژه ریشه فرانسوی دارد. کارآفرین در زبان فرانسوی entrepreneur خوانده می‌شود و به معنای متعهد است. افرون بر این ، […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان