تربلیگ چیست؟ در این مقاله این اصطلاح را که در مهندسی صنایع و مدیریت کاربرد فراوانی دارد تعریف کرده و شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

عبارت تربلیگ Therbligs عمدتا به حرکات بدن انسان در محل کار و فعالیت‌های ذهنی مرتبط با آن‌ها اشاره دارد. یعنی حرکت دست و چشم. حرکات بدن انسان به حرکات یا گروه‌های حرکتی برای مطالعه ریز حرکت‌ها تقسیم می‌شود. به این تقسیم‌بندی حرکات یا گروه‌های حرکتی ، تربلیگ می‌گویند.

تربلیگ‌ها در مبحث اندازه گیری کار بسیار کاربرد دارد و همچنین با بحث ارگونومی در ارتباط تنگاتنگی است. این مفهوم با بهینه‌سازی حرکات کارگران با بیشترین بهره‌وری و کمترین میزان خستگی و مصرف انرژی است.

تعریف therblig در دیکشنری مریام – وبستر

دیکشنری مریام – وبستر واژه تربلیگ را این‌گونه تعریف کرده است:

۱. یکی از عناصر دستی ، بصری یا ذهنی که در آن می توان عملیات دستی صنعتی را در مطالعه زمان و حرکت تجزیه و تحلیل کرد.

۲. نمادی طراحی شده برای نشان دادن یک therblig در نوشتن یا نماد.

مطالعه حرکت‌های کوچک برای عملیات با چرخه بسیار کوتاه انجام می‌شود که چندین بار تکرار می‌شود.

ریشه اصطلاح Therblig بسیار جالب است. Therblig یک معکوس از Gilbreth (Frank B. Gilbreth) ، بنیانگذار مطالعه حرکت است. تقسیم‌بندی حرکات بدن انسان (فعالیت) توسط فرانک بی گیلبرت طراحی شده است.

۱۸ تربلیگ: حرکت ، نمادها ، نام‌ها ، اختصارات

هر تربلیگ دارای رنگ ، نماد و حرف خاصی برای اهداف مشخص است. نمادهای Therblig (رنگی) ، نام حرکت و اختصار (حرف) در جدول شکل زیر نشان داده شده است:

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  چگونه برند خود را مدیریت کنیم؟
تربلیگ چیست؟
تربلیگ چیست؟: انواع ۱۸ گانه تربلیگ

در این مقاله در مورد اینکه تربلیگ چیست صحبت کردیم. با تشکر از همراهی شما.

منابع

۱. مدخل therblig – واژه‌نامه مریام وبستر

۲. ۱۸ تربلیگ و نمادهای آن‌ها – ترجمه از انگلیسی

گروه تجاری و کارآفرینی پرداس

آکادمی همکار golearnwork.com در زمینه کارآفرینی ، منتورینگ کسب و کار و مباحث مربوط به ایده‌یابی و تفکر خلاقانه ، بیزینس پلن و طرح توجیهی با تمرکز روی صادرات و تولید منتهی به صادرات.

مطالب مرتبط
1 دقیقه

خزش دامنه در مدیریت پروژه چیست؟

golearnwork

خزش دامنه در مدیریت پروژه چیست؟ در این نوشتار آموزشی قصد داریم درباره مفهوم خزش دامنه یا اسکوپ در پروژه‌ها صحبت کرده و راه های جلوگیری از آن را بیان کنیم. نوشتار اصلی: اسکوپ پروژه چیست؟ آموخته‌ایم که اسکوپ کاری، کار مورد نیاز در هر بخش از یک پروژه را مشخص می‌کند. مدیریت محدوده بخش […]

استراتژی ارتقا چیست؟ 1 دقیقه

استراتژی ارتقا چیست؟

golearnwork

استراتژی ارتقا چیست؟ در این مقاله می‌خواهیم درباره استراتژی ارتقا صحبت کرده و آن را تشریح کنیم. با ما همراه باشید. بیشتر بخوانید: تعریف استراتژی تعریف استراتژی ارتقا باید بدانید که استراتژی ارتقاء یکی از مهم‌ترین فرآیندهای کسب‌وکارهای امروزی و مهم‌ترین عنصر پیشرفت آن‌ها است. در واقع، استراتژی ارتقا به شما در رسیدن به مخاطبان هدف، […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان