فواید تنفس شکمی عمیق برای ورزشکارها

فواید تنفس شکمی عمیق برای ورزشکارها چیست؟ نقش دیافراگم در تنفس چیست؟ در این مقاله به پاسخ این پرسش‌ها خواهیم پرداخت.

برخی از اطلاعات کلیدی در مورد تنفس وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

ریه‌های یک ورزشکار متوسط ​​با هر تنفس آرام حدود 0.5 لیتر هوا جابجا می‌کند. این مقدار می‌تواند در طی یک تمرین شدید به 3 لیتر برسد.

هنگام استنشاق ، هوا از طریق بینی و دهان و از طریق حلق ، حنجره ، نای ، نایژه ها و لوله‌های کوچکتر و کوچکتر بنام برونشیول (که به ضخامت یک مو) است به 600 میلیون کیسه کوچک در ریه ها موسوم به آلوئول می‌رسد. هر آلوولوس توسط یک شبکه مویرگی کوچک احاطه شده است ، جایی که سلول های قرمز خون دی اکسید کربن را رها می‌کنند و اکسیژن را می‌گیرند (فرآیندی به نام “تبادل گاز”).

هنگام ورزش ، سطح دی اکسید کربن و یون های هیدروژن در جریان خون افزایش می‌یابد. این منجر به کاهش pH خون می‌شود ، که باعث افزایش سرعت تنفس می‌شود. در حقیقت ، نیروی محرکه اصلی تقریباً در همه تنفس‌ها (به ویژه در سطح دریا) نیاز به حذف دی اکسید کربن و دریافت اکسیژن است. (در ارتفاع ، تنفس افزایش می‌یابد زیرا خون از اکسیژن کمتری اشباع شده است)

ورزش کارایی سیستم تنفسی را افزایش می‌دهد ، اما به طور قابل توجهی ظرفیت ریه را افزایش نمی‌دهد.

نتایج تعجب‌آور از نفس کشیدن بد

دیافراگم یک عضله گنبدی شکل در زیر ریه‌ها است. هنگام استنشاق هوا ، صاف می‌شود و به سمت پایین حرکت می‌کند و به اندام‌های شکم فشار می‌آورد تا ریه‌ها گسترش یابد.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  آسیب شناسی عضلات

با این حال ، بسیاری از بزرگسالان به درستی از دیافراگم استفاده نمی‌کنند. وضعیت و حالت نادرست بدن ، استرس و سایر عوامل باعث می‌شود که افراد سطحی نفس بکشند و فقط از قفسه دنده فوقانی بیش از حد لازم استفاده کنند. این موضوع همچنین می‌تواند باعث ناراحتی در عضلات قفسه سینه و پشت شود ، عضلات کف لگن و کمر را ضعیف کرده و حرکت مناسب شانه‌ها و ستون فقرات را مختل کند.

برای کمک به ورزشکاران در انجام تنفس مناسب دیافراگم ، از آنها بخواهید که دستان خود را بر روی دنده‌های تحتانی خود قرار دهند تا بتوانند هنگام تنفس احساس افزایش و افتادن کنند. بیشترین حرکت تنفسی را باید در اینجا احساس کرد ، نه قسمت فوقانی قفسه سینه ، در طول زندگی روزمره و به ویژه در حین ورزش.

نقش دیافراگم در تنفس عمیق

تنفس دیافراگمی با هدایت اکسیژن بیشتر به عضلات و بهبود استقامت عضلات ، به بدن کمک می کند. یکی دیگر از مزایای تنفس عمیق ، آرامش بخشیدن به بدن است.

نحوه تنفس از دیافراگم

بهترین روش برای تنفس از دیافراگم این است که به صورت خوابیده به پشت باشد و از قفسه سینه نباشد.

زمانی که به پشت می‌خوابیم تنفس ما به طور اتوماتیک از دیافراگم است و به همین دلیل میگویند که باید به پشت بخوابیم تا گردش خون بهتر انجام شود زیرا از دیافراگم است.

در این مقاله در مورد فواید تنفس شکمی عمیق برای ورزشکارها صحبت کردیم. به امید اینکه استفاده کنید.

دانیال رادین

دانیال رادین ، بازیگر و مربی تناسب اندام ، نویسنده مقالات در زمینه ورزشی و بازیگری.

مطالب مرتبط
آسیب شناسی عضلات 1 دقیقه

آسیب شناسی عضلات

دانیال رادین

آسیب شناسی عضلات چیست؟ چه عوارضی دارد و راهکارهای پیشگیری و درمان آن چیست؟ در این مقاله به صورت اجمالی پاسخ داده شده است. آسیب‌هایی که در هنگام ورزش کردن رخ می‌دهد و بیشتر کودکان در معرض این آسیب‌ها هستند ولی ورزشکارانی که به صورت حرفه‌ای تمرین می‌کنند و ورزشکاران مبتدی نیز درمعرض این آسیب‌ها […]

1 دقیقه

رشته های ورزشی نمایشی

دانیال رادین

رشته های ورزشی نمایشی رشته‌هایی هستند که هیجان و جذابیت بصری بالایی را علاوه بر ورزشکار برای بیننده هم ایجاد می‌کنند. در این مقاله ۱۱ رشته ورزشی نمایشی را بررسی خواهیم کرد. پارکور اولین رشته ی نمایشی محبوب پارکور است. پارکور توسط دیوید بل طراحی شده است و از جمله محبوب‌ترین ورزش‌های نمایشی می‌باشد. هدف […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان