پردازش زبان طبیعی چیست؟ در این مقاله قصد داریم این موضوع مهم از هوش مصنوعی را برایتان توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

زبان‌های طبیعی یکی از زیرشاخه‌های بااهمیت در حوزهٔ گستردهٔ علوم رایانه، هوش مصنوعی است، که به تعامل بین کامپیوتر و زبان‌های (طبیعی) انسانی می‌پردازد؛ بنابراین پردازش زبان‌های طبیعی بر ارتباط انسان و رایانه، متمرکز است.

درک زبان طبیعی انسان توسط ماشین

چالش اصلی و عمده در این زمینه درک زبان طبیعی و ماشینی کردن فرایند درک و برداشت مفاهیم بیان‌شده با یک زبان طبیعیِ انسانی است. به تعریف دقیق‌تر، پردازش زبان‌های طبیعی عبارت است از استفاده از رایانه برای پردازش زبان گفتاری و زبان نوشتاری. بدین معنی که رایانه‌ها را قادر سازیم که گفتار یا نوشتار تولید شده در قالب و ساختار یک زبان طبیعی را تحلیل و درک نموده یا آن را تولید نمایند.

مراحل و کاربردهای پردازش زبان طبیعی

پردازش زبان طبیعی یک روند با چند مرحله است، این مراحل به ترتیب عبارتند از:

• یک انسان با یک دستگاه دیجیتالی صحبت می‌کند.
• یک دستگاه صوتی، صدای انسان را ضبط می‌کند.
• دستگاه دیجیتالی، صدای انسان را به متن تبدیل می‌کند.
• متن‌ها پردازش می‌شوند و پاسخ متنی مناسب در نظر گرفته می‌شود.
• پاسخ متنی به شکل صوتی در می‌آید.
• دستگاه فایل صوتی پاسخ را پخش ‌می‌کند.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  اپلیکیشن های تولید و مدیریت محتوا با موبایل

کاربرد پردازش زبان طبیعی چیست؟

حوزه NLP، کاربردهای فراوانی دارد. به طور خلاصه، می‌توان به کاربردهای زیر اشاره کرد:

۱. کاربرد در ترجمه‌ی ماشینی مانند: گوگل ترنسلیت
۲. کاربرد در ویرایشگرهای متن مانند Microsoft Word و Google Docs برای تصحیح غلط‌های گرامری، نوشتاری و ویرایشی
۳. پاسخ صوتی تعاملی (Interactive Voice Response یا IVR): از این مورد، در مراکز پاسخ‌گویی به مشتریان، برای پاسخ به سوالات متداول توسط ماشین، استفاده می‌شود.
۴. دستیارهای صوتی مانند کورتانا، سیری، الکسا و …

دیگر مزیت های NLP

• بهبود دقت و کارایی اسناد
• بینش‌های دقیقی را در اختیار می‌گذارد که به دلیل حجم بالای داده‌ها از طرق دیگر قابل دسترسی نیستند.
• سهولت استفاده برای تجزیه‌وتحلیل احساسات
• سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا از چت‌بات‌ها برای تعامل بهتر با مشتریان استفاده کنند.
• دستیارهای شخصی مانند الکسا می‌توانند با استفاده از این امکان به زبان انسان‌ها تعامل کنند.
• توانایی ایجاد خودکار خلاصه‌ای قابل خواندن از یک متن طولانی و پیچیده

چالش‌های استفاده از پردازش زبان طبیعی

برخی چالش‌ها در پردازش زبان طبیعی وجود دارد که بیشتر آن‌ها در این واقعیت خلاصه می‌شود که زبان طبیعی همواره در حال تکامل است و همیشه تا حدی هم مبهم می‌باشد. این چالش ها عبارتند از:

دقت

کامپیوترها نیاز دارند تا انسان با آن‌ها به زبان برنامه‌نویسی که دقیق، صحیح و بدون ابهام باشد، یا از طریق دستورات صوتی صحبت کند. با این حال گفتار انسان همیشه دقیق نیست. اغلب مبهم است و بسته به بافت اجتماعی و منطقه می‌تواند با گویش خاص یا به طور عامیانه بیان شود.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  ثبات و خطی بودن در سیستم های اندازه گیری

لحن صدا

پردازش زبان طبیعی هم‌چنان در حال تکامل است. برای مثال تحلیل معنایی می‌تواند هم‌چنان چالش برانگیز باشد. هم‌چنین استفاده‌ی انتزاعی از زبان می‌تواند برای برنامه‌ها دشوار باشد. برای مثال NLP معنای طعنه را نمی‌داند یا بسته به تاکید بر روی هجای خاصی توسط گوینده معنا می‌تواند متفاوت باشد.

الگوریتم های NLP ممکن است چنین نکات ظریفی را تشخیص ندهند و همین موضوع استفاده از آن.ها را در چنین زمینه‌هایی چالش‌برانگیز ساخته است.

تغییرات زبانی

زبان و نحوه‌ی استفاده افراد از آن به سرعت در حال تغییر است. اگر چه قواعد زبانی مشخصی بر هر زبان حاکم است اما تغییرات زبان‌ها اجتناب‌ناپذیر است و همین موضوع سبب شده برخی ویژگی‌های منسوخ یا جدید زبان‌ها استفاده از الگوریتم‌های پردازش زبان طبیعی را با چالش مواجه سازد.

در این مقاله آموزشی در این باره که پردازش زبان طبیعی چیست صحبت کردیم. اگر مطالعه این مقاله برای شما مفید بود حتما سایر مطالب اموزشی سایت ما را هم بررسی کنید.

مطالعه بیشتر

۱. پردازش زبان طبیعی در داده‌کاوی

سهراب محمدی

مهندس سهراب محمدی هستم، دانش آموخته کامپیوتر از دانشگاه خوارزمی تهران؛ رتبه ۹۲۸ کنکور سراسری؛ متخصص ماشین لرنینگ و علم داده؛ انجام دهنده پروژه های صنعتی دانشگاهی معتبر ؛ و سابقه فعالیت به عنوان مسئول آنالیز دیتا و تنظیم الگوریتم دارم.

مطالب مرتبط
پلتفرم داده بزرگ 1 دقیقه

پلتفرم داده بزرگ

آژانس معاملات هوشمند

پلتفرم داده بزرگ چیست؟ چه کارایی‌ها و مزایایی دارد؟ تأثیر آن روی آنالیز داده‌ها چگونه است؟ با ما همراه باشید. بیشتر بخوانید: داده بزرگ چیست؟ مسئله داده‌های بزرگ پلتفرم داده بزرگ و نرم‌افزار آنالیز داده‌ها ، بر روی تجزیه و تحلیل کارآمد مجموعه داده‌های بسیار بزرگ متمرکز هستند. این تجزیه و تحلیل‌ها به سازمان‌ها کمک […]

1 دقیقه

مقیاس پذیری چیست؟

golearnwork

مقیاس پذیری چیست؟ در این درس یکی از پارامترهای مهم در سیستم‌های توزیع شده به نام مقیاس پذیری را بررسی و انواع آن را شرح خواهیم داد. بیشتر بخوانید: سیستم توزیع شده چیست؟ مقیاس پذیری چیست؟ مقیاس پذیری در علوم کامپیوتر ویژگی‌ای است که توانایی یک سیستم ، شبکه یا نرم‌افزار را برای رشد و […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان