تعریف استراتژی چیست؟ در این مقاله می‌خواهیم تعریف استراتژی ، ویژگیها و کارکردهای آن را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

تعریف استراتژی

واژه “استراتژی” از واژه یونانی “stratçgos” گرفته شده است. stratus (که به معنی ارتش است) و “ago” (که به معنی هدایت ، و حرکت است).

استراتژی اقدامی است که مدیران برای دستیابی به یک یا چند هدف از سازمان انجام می‌دهند. استراتژی همچنین می‌تواند به عنوان “یک جهت کلی برای شرکت و اجزای مختلف آن به منظور دستیابی به یک وضعیت مطلوب در آینده تعریف شود. این استراتژی از فرآیند برنامه‌ریزی استراتژیک تفصیلی ناشی می‌شود.”

یکی از راهبردها ، ادغام فعالیت‌های سازمانی و استفاده و تخصیص منابع کمیاب در محیط سازمانی به منظور دستیابی به اهداف فعلی است. هنگام برنامه‌ریزی یک استراتژی ، باید در نظر داشت که تصمیمات در خلاء گرفته نمی‌شوند و هر اقدامی که توسط یک شرکت انجام می‌شود احتمالاً با واکنش افراد حاضر در محیط‌های داخلی و خارجی سازمان، یعنی ذینفعان ، رقبا ، مشتریان ، کارکنان و یا تامین‌کنندگان مواجه خواهد شد.

استراتژی را می‌توان به عنوان آگاهی از اهداف ، دریافتن عدم قطعیت رویدادها و نیاز به فهم و پیش‌بینی کردن رفتار احتمالی یا واقعی دیگران نیز تعریف کرد.

استراتژی نقشه راه تصمیمات یک سازمان است که اهداف آن را نشان می‌دهد ، سیاست‌ها و برنامه‌های کلیدی برای دستیابی به این اهداف را فرمول‌بندی می‌کند و کاری را که شرکت باید انجام دهد ، نوع سازمانی که می‌خواهد باشد (مثلا انتفاعی و یا ناسودبر) ، تعریف می‌کند. استراتژی هم‌چنین سهمی که قصد دارد به سهامداران خود ، مشتریانش و به طور کلی جامعه داشته باشد ، تعریف می‌کند.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  مقیاس های اندازه گیری چیست؟

ویژگی‌های استراتژی

استراتژی مهم است زیرا نمی‌توان آینده را پیش‌بینی کرد. بدون آینده‌نگری کامل ، شرکت‌ها باید آماده رویارویی با رویدادهای نامعلوم که محیط کسب و کار را تشکیل می‌دهند ، باشند.

نگاه استراتژیک بیشتر بلندمدت است ، به توسعه‌های بلندمدت اهمیت بیشتر و به عملیات عادی کوتاه‌مدت اهمیت کمتر می‌دهد ، یعنی این مطلب را در نظر می‌گیرد به احتمال زیاد در آینده نوآوری‌ها یا محصولات جدید ، روش‌های تولید جدید یا بازارهای جدید توسعه خواهد یافت و بدین ترتیب خود را برای رویارویی و تعامل با آنها آماده می‌کند.

این استراتژی برای در نظر گرفتن رفتار احتمالی مشتریان و رقبا ایجاد شده است. استراتژی‌های کارکنان رفتار کارکنان را پیش‌بینی می‌کند.

استراتژی یک نقشه راه کاملاً مشخص از یک سازمان است. این نقشه راه شامل ماموریت کلی ، چشم‌انداز و جهت حرکت یک سازمان است. هدف یک استراتژی به حداکثر رساندن نقاط قوت یک سازمان و به حداقل رساندن نقاط قوت رقبا است.

بیشتر بخوانید: مدل SWOT چیست؟

استراتژی ، به طور خلاصه ، شکاف بین “جایی که ما هستیم” و “جایی که می‌خواهیم باشیم” را پر می‌کند.

خلاصه و جمع‌بندی

استراتژی یعنی:

۱. آگاهی و تعریف اهداف
۲‌. شناخت عدم قطعیت در پیش‌بینی رویدادها و در نظر گرفتن بدیل و حایگزیت برای آن‌ها (Alternatives).
۳. نقشه راه سازمان که نشان‌دهنده اهداف ، سیاست‌ها ، برنامه‌ها ، منابع تخصیص داده شده ، شیوه‌های به کارگیری نیروی انسانی و … است.

ویژگی‌ها و کارکردهای استراتژی

  • نگاه بلندمدت
  • تحلیل محیط داخلی و خارجی
  • شناخت نقاط قوت و ضعف
  • تعریف بیانیه ماموریت ، چشم‌انداز و … .
  • بالابردن نقاط قوت خود و پایین آوردن نقاط قوت رقبا
این مطلب را نیز حتما بخوانید:  پردازش داده چیست؟ چرخه پردازش داده کدام است؟

در این مقاله درباره تعریف استراتژی و ویژگی‌ها و رویکردهای آن توضیح دادیم. با تشکر از همراهی شما.

گروه تجاری و کارآفرینی پرداس

آکادمی همکار golearnwork.com در زمینه کارآفرینی ، منتورینگ کسب و کار و مباحث مربوط به ایده‌یابی و تفکر خلاقانه ، بیزینس پلن و طرح توجیهی با تمرکز روی صادرات و تولید منتهی به صادرات.

مطالب مرتبط
1 دقیقه

جریان اصلی در کسب و کار چیست؟

گروه تجاری و کارآفرینی پرداس

جریان اصلی در کسب‌وکار چیست؟ در این مقاله مفهوم جریان اصلی و سپس کاربرد آن در کسب‌وکار را بررسی خواهیم کرد. تعریف عمومی جریان اصلی جریان اصلی یا Mainstream به چیزهایی اطلاق می‌شود که به‌طورکلی در دسترس اقشار مختلف مردم باشد. در مفاهیم بازاریابی، جریان اصلی را می‌توان به این شکل تعریف کرد: هر چیزی […]

انواع پایگاه داده چیست؟ 1 دقیقه

انواع پایگاه داده چیست؟

سهراب محمدی

انواع پایگاه داده چیست؟ در این مقاله می‌خواهیم درباره انواع پایگاه داده و برخی از ویژگی‌های خاص و متمایز آن‌ها صحبت کنیم. با ما همراه باشید. مقاله اصلی: پایگاه داده چیست؟ انواع مختلفی از پایگاه داده وجود دارد. بهترین پایگاه داده برای یک سازمان خاص بستگی به نحوه استفاده سازمان از داده‌ها دارد. پایگاه داده […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان