اینترنت اشیا IoT چیست؟

اینترنت اشیا IoT چیست؟ در این مقاله می‌خواهیم در مورد موضوع مهم و جدید اینترنت اشیا و اهمیت و مزایای آن صحبت کنیم.

تعریف اینترنت اشیا

اینترنت اشیا یا Internet of Things (IoT)، سیستمی از دستگاه‌های محاسباتی متقابل ، ماشین‌های مکانیکی و دیجیتالی ، اشیاء ، حیوانات یا افراد با شناسه‌های منحصر به فرد (UID) و قابلیت انتقال داده‌ها در شبکه بدون نیاز به روابط انسان با انسان یا تعامل انسان با رایانه است.

شیء متصل در اینترنت اشیا می‌تواند یک شخص باشد که دارای ایمپلنت مانیتور قلب است ، یا یک حیوان مزرعه باشد که دارای فرستنده بیو تراشه است ، یا خودرویی باشد که دارای سنسورهای داخلی برای هشدار به راننده در هنگام پایین آمدن فشار لاستیک یا بالا رفتن آمپر است.

این اشیا از طریق پروتکل اینترنت IP مورد استفاده در شبکه به هم متصل شده و ارتباط برقرار می‌کنند.

سازمان‌ها در صنایع مختلف از اینترنت اشیا برای کارآمدتر استفاده کردن ، درک بهتر مشتریان برای ارائه خدمات بهتر به آن‌ها ، بهبود تصمیم‌گیری و افزایش ارزش کسب و کار استفاده می‌کنند.

اینترنت اشیا چگونه کار می‌کند؟

اکوسیستم اینترنت اشیا متشکل از دستگاه‌های هوشمند تحت وب است که از سیستم‌های یکپارچه مانند پردازنده‌ها ، حسگرها و سخت‌افزارهای ارتباطی برای جمع‌آوری ، ارسال و عمل به داده‌هایی که از محیط خود به دست می آورند ، استفاده می‌کند.

دستگاه‌های اینترنت اشیاء داده‌ها را از سنسورهایی که جمع‌آوری می‌کنند با اتصال به درگاه اینترنت اشیاء یا سایر دستگاه‌های لبه‌ای که داده‌ها به ابر ارسال می‌شوند برای تجزیه و تحلیل یا تجزیه و تحلیل محلی ارسال می‌کنند.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  علم داده چیست؟ فرصت‌ها و چالش‌های آن کدام است؟

گاهی اوقات این دستگاه‌ها با سایر دستگاه‌های مرتبط ارتباط برقرار می‌کنند و بر اساس اطلاعاتی که از یکدیگر دریافت می‌کنند عمل می‌کنند. دستگاه‌ها بیشتر کارها را بدون دخالت بشر انجام می‌دهند ، اگرچه افراد می‌توانند با دستگاه‌ها مانند پیکربندی آنها ، دستورالعمل‌ها یا دسترسی به داده‌ها ارتباط برقرار کنند.

اتصال ، شبکه و پروتکل‌های ارتباطی مورد استفاده با این دستگاه‌های دارای وب به میزان زیادی به برنامه‌های کاربردی اینترنت اشیاء بکار گرفته شده بستگی دارد.

اینترنت اشیا همچنین می‌تواند از هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین برای تسهیل و تقویت فرآیندهای جمع آوری داده‌ها استفاده کند.

چرا اینترنت اشیا مهم است؟

اینترنت اشیاء به مردم کمک می‌کند تا هوشمندانه زندگی و کار کنند و کنترل کامل زندگی خود را به دست آورند. اینترنت اشیا علاوه بر ارائه دستگاه‌های هوشمند برای خودکارسازی خانه‌ها (خانه هوشمند) ، برای مشاغل و کسب و کارها نیز ضروری است.

اینترنت اشیاء به صورت لحظه‌ای و واقعی گزارش‌هایی در مورد نحوه عملکرد سیستم‌های خود به کسب و کارها ارائه می‌دهد و بینشی دقیق از تمام چیزها از عملکرد ماشین گرفته تا زنجیره تامین و عملیات لجستیک را ارائه می‌دهد.

اینترنت اشیا شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا فرآیندها را خودکار کرده و هزینه‌های نیروی کار را کاهش دهند. هم‌چنین ضایعات را کاهش می‌دهد و خدمات را بهبود می‌بخشد و تولید و تحویل کالا را ارزان تر می‌کند ، در حالی که شفافیت را در معاملات مشتری فراهم می‌کند.

به این ترتیب ، اینترنت اشیا یکی از مهمترین فناوری‌ها در زندگی روزمره است و هم‌چنان که کسب و کارهای بیشتری به پتانسیل آن پی می‌برند ، روند صعودی استفاده از آن شتاب بیشتری نیز خواهد گرفت.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  کاربردهای اینترنت اشیا

مزایای اینترنت اشیا برای سازمان‌ها چیست؟

اینترنت اشیاء مزایای متعددی را به سازمان‌ها ارائه می‌دهد. برخی از مزایایی که اینترنت اشیا به مشاغل می‌دهد:

۱. نظارت بر کلیه فرایندهای تجاری آنها.

۲. بهبود تجربه مشتری (CX).

۳. صرفه‌جویی در وقت و هزینه.

۴. بهبود بهره وری کارکنان.

۵. ادغام و تطبیق مدلهای تجاری.

۶. تصمیمات تجاری بهتر.

۷. ایجاد درآمد بیشتر.

در این مقاله در مورد اینکه اینترنت اشیا IoT چیست ، و اهمیت و مزایای آن سخن گفتیم. با سپاس.

منبع

۱. تعریف اینترنت اشیا – ترجمه از انگلیسی

مطالب مرتبط
1 دقیقه

خزش وب چیست و چگونه کار می‌کند؟

golearnwork

خزش وب چیست و چگونه کار می‌کند؟ در این مقاله می‌خواهیم مطالبی درباره مبحث خزش وب و کارکرد آن‌ها بیان کنیم. با ما همراه باشید. نوشتارهای اصلی: داده کاوی چیست؟ ، چگونه سئو سایت را بالا ببریم؟ هم‌چنین بخوانید: وب کاوی چیست؟ ، موتور جستجو وب چیست؟ آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید […]

1 دقیقه

فریمورک های اینترنت اشیا چیست؟

golearnwork

فریمورک های اینترنت اشیا چیست؟ در این مقاله قصد داریم ۵ فریمورک یا چارچوب کاری مناسب برای مدیریت پروژه‌هاب اینترنت اشیا را معرفی کنیم‌. معرفی فریمورک های اینترنت اشیا ۵ فریمورک اینترنت اشیا شامل موارد زیر است: خدمات وب آمازون (AWS) IoT: یک بستر رایانش ابری برای IoT است که توسط آمازون منتشر شده است. […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان