مفهوم سیستم توصیه‌گر چیست؟

مفهوم سیستم توصیه‌گر چیست؟

مفهوم سیستم توصیه‌گر چیست؟ در این نوشتار آموزشی قصد داریم درباره مفهوم سیستم توصیه‌گر توضیحاتی ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: ابزارهای هوش مصنوعی برای بازاریابی به کمک تجزیه و تحلیل

با ورود به وب سایت، شما به دنبال محصول مورد نظر خود خواهید گشت و ممکن است برای آن از صفحات اینترنتی مختلف وب سایت دیدن کنید.

مفهوم سیستم توصیه‌گر چیست؟

اگر وب‌سایت فروشگاهی مورد نظر از فناوری سیستم‌های توصیه‌گر بهره ببرد، پس از مرور چند صفحه اینترنتی شما با پیشنهادهای مرتبط با جست‌وجوی خود مواجه خواهید شد. مثلا اگر در سایت یک لباس تهیه کنید این سیستم یک شلوار متناسب با این به شما معرفی میکند که عموما مورد قبول شما بوده ان را خریداری خواهید کرد.

مراحل کار سیستم توصیه‌گر

۱. نرمال‌سازی و تبدیل دیتا
۲. آموزش مدل
۳. ارزیابی
۴. بهینه‌سازی مدل

با توجه به تفاوت در سلیقه بین افراد مختلف، بی شک محصولی که یک کاربر انتخاب می‌کند با کاربر دیگر متفاوت بوده و قطعا عملکرد سیستم‌های توصیه‌گر نیز باید متفاوت باشد.

نقش سیستم‌های توصیه‌گر در کسب‌وکارها

سیستم‌های توصیه‌گر تاثیر بسزایی درآمد شرکت‌های مختلف دارند و اگر درست استفاده شوند می‌توانند موجب سوددهی بسیار بالایی برای شرکت‌ها باشند و باعث افزایش مشتری‌ها به شکل خوشه‌ای بشوند و رضایت نسبی کاربران را به دنبال داشته باشند.

هدف اصلی سیستم‌های ریکامندر افزایش راندمان فعالیت‌های بازاریابی با ارائه بهترین پیشنهادها به مخاطبین کسب و کار است.

به همین دلیل الگوریتم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می‌توانند تصمیم‌های بهتری بگیرند تا هدف سیستم به شکل بهتر انجام شود. پس کسب‌وکارهای بزرگ دیجیتال با بودجه‌های زیاد می‌توانند از این مزیت فناوری بهره ببرند.

این مطلب را نیز حتما بخوانید:  یادگیری عمیق به زبان ساده

تعدادی از شرکت‌هایی که از این فناوری بهره می‌برند:

آمازون
گوگل
اینستاگرام
یوتیوب

عموما برای پیاده‌سازی این سامانه‌ها نیاز به بیگ دیتا و طراحی یک شبکه عصبی چند متغیره می‌باشد، که با تعیین وزن و بایاس مناسب شباهت‌سنجی مناسب را انجام دهد. سپس با اصل پاداش و جزا موارد مشابه را ابتدا مشخص کرده و سپس در خروجی چاپ کند.

اما طراحی یک سیستم به سادگی یک کد پایتون نیست. اگر علاقه دارید یک سیستم توصیه‌گر خوب طراحی کنید سایر مقالات مارا نیز دنبال کنید. مفهوم سیستم توصیه‌گر چیست؟در ادامه با ما باشید.

سهراب محمدی

مهندس سهراب محمدی هستم، دانش آموخته کامپیوتر از دانشگاه خوارزمی تهران؛ رتبه ۹۲۸ کنکور سراسری؛ متخصص ماشین لرنینگ و علم داده؛ انجام دهنده پروژه های صنعتی دانشگاهی معتبر ؛ و سابقه فعالیت به عنوان مسئول آنالیز دیتا و تنظیم الگوریتم دارم.

مطالب مرتبط
1 دقیقه

تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده در هوش مصنوعی

golearnwork

تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده در هوش مصنوعی چیست؟ در این مقاله آموزشی بر آنیم تا در مورد تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده و نقش هوش مصنوعی در آن صحبت کنیم. هوش مصنوعی قادر است مجموعه داده‌های بزرگ ، از جمله داده‌های رقبا را در مقیاس وسیع تجزیه و تحلیل کند و آنالیز […]

1 دقیقه

شخصی سازی چیست و چگونه از آن در بازاریابی استفاده کنیم؟

آژانس معاملات هوشمند

شخصی سازی چیست و چگونه از آن در بازاریابی استفاده کنیم؟ در این مقاله این موارد را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید. خواه مخاطبان شما از طریق شبکه‌های اجتماعی ، خواه وب‌سایت و یا ایمیل خود با نام تجاری شما ارتباط برقرار کنند ، انتظار یک تجربه شخصی را دارند که به آنها […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان